WARREN BUFFET KİMDİR ? KENDİ SERVETİNİ SIFIRDAN YARATAN WARREN EDWARD BUFFET

WARREN BUFFET KİMDİR ? KENDİ SERVETİNİ SIFIRDAN YARATAN WARREN EDWARD BUFFET

User Photo
Vizo.tv

1 month
3 Views
Share
Want to watch this again later?
Sign in to add this video to a playlist. Login
0 0
Category:
Description:
WARREN BUFFET KİMDİR ? KENDİ SERVETİNİ SIFIRDAN YARATAN DÜNYANIN EN ZENGİN İSİMLERİNDEN WARREN EDWARD BUFFET.

Yatırımcı, finansçı kişiliklerinin yanı sıra babacan ve insan sever özellikleriyle tanınan Warren Buffett, ABD’li iş adamı ve hisse senedi yatırımcısıdır. 30 Ağustos 1930 yılında Nebraska’da dünyaya gelmiştir. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin sahibi olarak da kendisini tanıyoruz. Warren Buffett’ın mal varlığının büyüklüğüne göre son derece mütevazi bir yaşam sürdüğünü de belirtmek gerekir.

Warren Buffett, önce Forbes Dergisi’nin “2006 Milyarderler Listesi”nde 42 milyar dolarlık serveti ile ikinci olmuştur. Ardından 2008 yılında Forbes Dergisi tarafından hazırlanan “2008 Milyarderler Listesi”nde 62 milyar dolarlık serveti ile “dünyanın en zengin insanı” olmuştur. Aynı zamanda 2006 yılında Berkshire Hathaway yatırım şirketinin tarafından yapılan 31 milyar dolarlık hisse devri yapılmıştır. Bu devir işlemi Bill Gates ve eşine ait olan Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yapılmıştır. Yaklaşık 31 milyar dolarlık bu bağış, ABD tarihinin en büyük bağışı olarak tarihe geçmiştir.

Borsa simsarı olan baba Howard Buffett ve anne Leila Buffett’ın üç çocuğundan ortancasıdır. Daha 5 yaşındayken dedesinin bakkalında 6’lı Coca-Cola şişelerinin tanesini 5 sent karla satarak ticarete başlamıştır. Birikim, para kazanma ve tasarruf alanlarına o zamanlarda ilgi göstermeye başladı. 11 yaşına geldiğinde ise ilk hisse senedini aldı ve değer kazandıkları anda satmaya başladı. Daha sonra bu hisselerin uzun vadede daha çok kazandığını gördüğünde; hisselere uzun vadeli yatırım yapmaya başladı.

İlköğretim hayatı Rose Hill İlköğretim Okulu’nda geçti. 1942 yılında ise babacı Birleşik Devletler Kongresi’ne seçildi ve Washington’a taşındılar. Alice Deal Ortaokulu’nu bitirdikten sonra 1947 yılında Woodrow Wilson Lisesi’nden mezun oldu. Lise döneminde gazete dağıtımı yaparak, golf topları ve pul satarak para kazandı. Liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeyi düşünmedi. Ama babasının ısrarı ile Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı olan Wharton Business School’da 2 yıl okudu.

1948 yılında babası kongre seçimlerini kaybedince Omaha’ya geri dönüş yaptı ve Nebraska Lincoln Üniversitesi’ne transfer oldu. Burada 3 sene başarılı bir eğitim hayatı sonucunda mezun oldu. Mezun olduktan sonra Harvard Business School için başvuru yapmaya ikna edildi ama çok genç olduğu için kabul edilmedi. Bunu önemsemeyen Buffett, Columbia Business School’a kaydoldu. Burada risk analisti Benjamin Graham’ın profesörlüğünde çalışmaya başladı ve 1951 yılında yüksek lisans derecesini aldı.

Warren Buffett, hisse senedi piyasasına ve yatırıma borsa simsarı olan babasının yanında vakit geçirerek başladı. 10 yaşındayken bir New York gezisinde, New York Menkul Kıymetler Borsası’nı ziyaret etmesi onu çok etkiledi. 11 yaşında “Cities Service Preferred” isimli şirketin 3 hissesini satın aldı. Lise hayatı sırasında, babasının sahip olduğu şirkete yatırım yaptı ve bir çiftlik satın aldı.

20 yaşına geldiğinde 9.800 dolar (günümüz değeri: 96.000 dolar) kazanmıştı. GEICO sigorta şirketi’nin dikkatini çekmeyi 1952 yılında başardı ve şirketin başkan yardımcısı Lorimer Davidson ile iki saat boyunca sigorta işini tartıştı. Davidson daha sonra Buffett’ın yaşam boyu dostu oldu. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Wall Street’te çalışma isteğine babası ve Benjamin Graham karşı çıktı. Bunun üzerine Graham’ın yanında bedava çalışmayı teklif etti ama yine reddedildi. Bu cevaptan sonra tekrar Omaha’ya geri dönüş yaptı. Dönüş sonrasında da borsa simsarı olarak çalıştı ve konuşma kursları aldı. Nebraska Üniversitesi’nde “yatırım ilkeleri” konusunda gece dersleri verdi.

1954 yılına gelindiğinde ise Graham’dan kendi şirketinde çalışması için iş teklifi aldı. Şirkette 2 yıl Benjamin Graham emekli oluncaya kadar çalıştı ve daha sonra Omaha’ya yeniden döndü. 1956 yılı geldiğinde de ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates Ltd.‘yi kurdu. Berkshire Hathaway dahilinde de 1962 yılında Buffett Partnership kuruldu. İlk önceleri tekstil sektöründe yaşanan düşüş nedeniyle kötü bir fikirmiş gibi göründü. Ama Berkshire Hathaway günümüzde dünyanın en büyük holding kuruluşlarından birisidir.

2002 yılına geldiğimizde ise Warren Buffett, 11 milyar dolar değerinde forward sözleşmesi aldı. Bu sözleşmelerden 2006 yılında 2 milyar dolar kar etti. Daha sonrada, Berkshire Hathaway hisselerinin % 85’ini bağışlayacağını duyurdu. 2006 yılında 42 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi tarafından dünyanın en zengin 2. ismi seçildi. 2008 yılına gelindiğinde ise servetini 62 milyar dolara yükselterek dünyanın en zengin ismi olmayı başardı.

Comments:

Comment
Up Next Autoplay